Ured državnog odvjetništva države Massachusetts u SAD-u objavio je memorandum u kojem se opisuje kako je obitelj Sackler, koja je vlasnik farmaceutske tvrtke Purdue Pharma, poticala liječnike da propisuju veće doze lijeka protiv bolova zvanog OxyContin kako bi se pacijente navelo na što duže korištenje, unatoč njegovim opasnostima.

Kako navodi izvještaj, Sackleri nisu samo skrivali od liječnika i javnosti činjenice o štetnosti ovog analgetika, već je jedan od članova obitelji javno tvrdio kako su pacijenti sami krivi za predoziranja, piše Associated Press.

Objavljeni dokumenti sadrže i interne podatke same tvrtke, pri čemu se pokazalo da su brojni članovi obitelji znali, a ponekad i poticali dodatno reklamiranje OxyContina, znajući za njegove ozbiljne nuspojave.

OxyContin je pušten u prodaju tijekom 1990-ih, a brojni korisnici ovog lijeka tuže tvrtku smatrajući je odgovornom za veliku ovisničku krizu koja je samo 2017. odnijela 72.000 života u SAD-u.

Kako je tadašnji predsjednik tvrtke Richard Sackler obećava, plasiranje lijeka na tržište trebao je „slijediti val recepata koji će pomesti konkurenciju.

OxyContin | Foto: AP

Purdue Pharma tek je protestirala protiv optužbi tvrdeći kako je odvjetnik birao poruke elektroničke pošte i dokumente te da se dotična kriza mora pripisati heroinu i fnanilu, koji su navodni krivci za više smrtnih slučajeva predoziranjem.

Međutim, samo Richard Sackler svoje tržišne predstavnike tražio je da preporučuju liječnicima propisivanje jačih doza OxyContina kako bi se povećao profit. Pritom su tajili zarazno stvaranje ovisnosti o tom lijeku.

Kako navodi The New York Times, nakon što je savezni tužitelj izvijestio da je zbog korištenja lijeka od predoziranja umrlo 59 osoba u samo jednoj saveznoj državi, Sackler je napisao članovima tvrtke: „To nije tako loše. Moglo je biti mnogo gore.

Godine 2007., nekoliko izvršnih dužnosnika Purdue Pharme priznalo je krivnju zbog lažnih tvrdnji da OxyContin izaziva manju ovisnost od ostalih analgetika. Kao kaznu, tvrtka je isplatila 600 milijuna dolara odšteta. No, Richard Sackler samo je nastavio s pritiskom na još agresivniji pristup prodaji, sve do 2011, kada je kriza postala kritična.

Obitelj Sackler jedna je od najbogatijih u SAD-u, a sam lijek nesmetano je dobio odobrenje Savezne administracije za hranu i lijekove (FDA). Ipak, tijekom prošle godine tvrtka je naglo prestala s plasmanom OxyContina na tržište.