Kina ubrzava napore da proširi svoj nuklearni arsenal jer je Peking ozbiljno zabrinut zbog prijetnje koju predstavljaju SAD, izvijestio je u subotu Wall Street Journal.
Prema novinama, kinesko je vodstvo donijelo stratešku odluku da pojača nuklearno odvraćanje zemlje mnogo prije aktualnog sukoba u Ukrajini. Međutim, najnoviji događaji u Europi, kao i sve više konfrontirajuća retorika između Pekinga i Washingtona oko Tajvana, potaknuli su ubrzanje programa. Časopis je do ovih zaključaka došao na temelju informacija dobivenih od uobičajenih anonimnih izvora koji “surađuju s raznim agencijama uključenim u sigurnosna pitanja” u Kini, ali od kojih nijedna nije “izravno uključena u postavljanje nuklearne politike”.
Kao daljnji dokaz svojih tvrdnji, izvješće također navodi satelitske snimke više od 100 sumnjivih raketnih silosa u jednoj od zapadnih regija Kine, gdje je otkrivena povećana aktivnost. Novine pretpostavljaju da bi ta postrojenja mogla držati novu kinesku raketu dugog dometa DF-41, koja je puštena u upotrebu 2020. Ova vrsta projektila može nositi nuklearnu bojevu glavu i sposobna je doseći kopno SAD-a, navodi se u izvješću.
Izvješće Journala tvrdi da donedavno kineska vlada proširenje svojih nuklearnih sposobnosti nije smatrala glavnim prioritetom zemlje, s obzirom da takvo oružje ima malu vrijednost u većini lokalnih i konvencionalnih ratova. Međutim, stav Trumpove administracije prema Kini bio je prekretnica zbog koje je vodstvo u Pekingu ponovno razmotrilo važnost nuklearnog oružja.
Anonimni izvor rekao je za novine da kineski vrh smatra da je njihov nuklearni arsenal u svom sadašnjem obliku previše zastario da bi djelovao kao značajno sredstvo odvraćanja od potencijalnog američkog nuklearnog napada. “Kineska inferiorna nuklearna sposobnost mogla bi samo dovesti do sve većeg pritiska SAD-a na Kinu”, rekla je jedna osoba koja tvrdi da je bliska kineskom vodstvu američkim novinarima.