Rusija sve do danas ima reputaciju nacije ljubitelja žestokih pića, ali izvješće Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) pokazuje da je konzumacija alkohola u toj zemlji opala za 43 posto od 2003. godine.
WHO je u utorak objavio izvješće u kojem se to smanjenje svodi na niz mjera koje je pokrenuo predsjednik Vladimir Putin, uključujući ograničenja prodaje alkohola i promicanje zdravog načina života, javlja Daily Mail.
„Ruska Federacija dugo se smatrala jednom od zemalja najtežeg alkoholizma na svijetu“, navodi se u izvješću, dodajući da je alkohol bio glavni čimbenik u porastu stope smrtnosti u devedesetima.
„Međutim, u posljednjim godinama ovi trendovi su obrnuti.“
Studija je pokazala 43-postotni pad konzumacije alkohola po glavi stanovnika od 2003. do 2016., vođen snažnim padom prodaje alkoholnih pića.
Autori navode da je taj trend ujedno povećao životni vijek, koji je dostigao povijesni vrhunac u 2018. godini, sa 78 godina za žene i 68 godina za muškarce. Početkom 1990-ih, životni vijek muškaraca bio je samo 57 godina.
Posljednji sovjetski vođa Mihail Gorbačov vodio je kampanju protiv alkohola s djelomičnom zabranom, koja je smanjila potrošnju od sredine 1980-ih do 1990. Ali nakon raspada Sovjetskog saveza, potrošnja alkohola je eksplodirala, nastavljajući rasti sve do početka 2000-ih.
Pod Putinom, Rusija je uvela mjere, uključujući zabranu trgovinama da prodaju alkohol nakon 23 sata, a tu su još povećanje minimalne maloprodajne cijene i reklamne kampanje.
Ranije brojke WHO-a pokazale su da odrasli Rusi sada konzumiraju manje alkohola u prosjeku nego njihovi Francuzi i Nijemci.
Moskva je također pokrenula borbu protiv pušenja te je nedavno najavila zabranu pušenja čak i na privatnim balkonima.
Upotreba duhana pala je za više od petine u razdoblju između 2009. i 2016., te danas oko 30 posto Rusa još uvijek konzumira „tumore“.