Ministri financija Europske unije kažu kako je visoki dug Italije u suprotnosti s pravilima EU i da bi se zemlja trebala suočiti s kaznama za nepoštivanje pravila, javlja AP.
Mario Centeno, koji predsjedava sastancima ministara financija iz 19 zemalja koje koriste valutu eura, izjavio je u petak kako se slažu s procjenom Europske komisije „da je procedura utemeljena na dugu opravdana.“
Oglas:
Govoreći nakon sastanka euroskupine u Luksemburgu, Centeno je rekao kako je Italija „pozvana poduzeti potrebne mjere kako bi osigurala poštivanje“ pravila.
Komisija, koja nadzire proračunske planove 28 zemalja članica EU, kaže da je talijanski javni dug u 2018. godini iznosio 132,2% BDP-a, što je više nego dvostruko od granice EU od 60%.
Povjerenstvo preporučuje pokretanje „postupka prekomjernog deficita“. Italija bi se mogla suočiti s velikim novčanim kaznama, iako je to navodno amalo vjerojatno.