Prema istraživanju mikrobiologa Emanuela Goldmana, sa Sveučilišta Rutgers, malo je vjerojatno da će se osoba zaraziti koronavirusom ukoliko dotakne površinu na koju su prethodno pale čestice virusa, prenosi NPR.

Suprotno ranijim medijskim napisima i prenošenjima rezultata raznih istraživanja, u kojima se širila panika o navodno dugom periodu opstanka koronavirusa na raznim površinama, novo istraživanje negira takav razvoj događaja.

U bolnicama su testirane površine u blizini pacijenata koji su oboljeli od Covid-19 i na njima nije pronađena zarazna varijanta virusa,“ tvrdi Goldman.

Na tim površinama pronađeni su tek ostaci virusa za koje Goldman tvrdi da su „truplo“ virusa koji je neaktivan.

Kada se zatekne u okolišu, virus je jako slab i jako brzo odumire,“ rekao je Goldman.

Razni znanstvenici i stručnjaci tvrdili su početkom godine da se zaraza širi navodno preko kontaminiranih površina, što je javnost navelo na masovnu kupovinu svih mogućih i nemogućih dezinfekcijiskih sredstava kako bi se zaustavio koronavirus koji je navodno mogao preživjeti na površinama i po nekoliko dana.

Tu teoriju srušili su i njemački znanstvenici u travnju, kada su dokazali da koronavirus nije toliko zarazan kako se tvrdi, niti se dugo zadržava na površinama.


Znanstvenici pokazali da korona virus nije zarazan kako se ranije tvrdilo, niti se „dugo“ zadržava na površinama


Naime, prethodni eksperimenti odvijali su se u – laboratorijima – gdje je virus mogao nesmetano preživjeti u čistim uvjetima. No, takva vijest senzacionalistički je plasirana u masmedije što je izazvalo paniku javnosti.

Kefin Fennelly, s Nacionalnog instituta za zdravlje SAD-a izjavio je kako nema zdravstvenih podataka koji bi opravdali besmisleno dezinficiranje kvaka na vratima, mobitela, pakiranja živežnih namirnica, rukohvata i ostalih predmeta iz svakodnevice.

Preveliko korištenje raznolikih vrsta dezinfekcijskih sredstava može također naštetiti zdravlju ljudi, bilo direktnim dodirom ili udisanjem, navode znanstvenici.